۲۱:۴۰:۳۱ - سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
دلار ارزان در جیب دولتمردان!
علیرغم افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر، مسئولان همچنان معتقدند که بحرانی در این راستا وجود ندارد.

علیرغم افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر، مسئولان همچنان معتقدند که بحرانی در این راستا وجود ندارد.

به گزارش انعکاس آزاد، بازار ارز این روزها شرایط متلاطمی را تجربه می کند و با یک بی ثباتی کم سابقه روبرو است. با وجود افزایش ارز و نارضایتی بازار و مردم در این خصوص، شاهد آن هستیم که مسئولان مربوطه از جمله رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی معتقدند که بحرانی در بازار ارز وجود ندارد و حتی آینده این بازار را مثبت ارزیابی می کنند.

آینده خوب ارزی از نگاه رئیس جمهور..!
رئیس جمهوری کشورمان دیروز در نشست خبری تاکید کرد که بحران ارزی در کار نیست و معادلات ارزی به سمت و سوی خوبی در حال حرکت است.

حسن روحانی گفت: درآمد ارزی ما بیش از مخارج ارزی است. ما امسال کسری بودجه نداریم، بنابراین دلایل روانی و تبلیغاتی دارد. در زمینه ارزی آینده خوبی را داریم.

عوامل غیر اقتصادی مقصر مشکلات ارزی!!

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی گفت:
ضمن تحلیل شرایط بازار ارز، ریشه نوسانات اخیر را عوامل غیراقتصادی دانست، وی افزود: نوسان بازار ارز در نیمه دوم سال البته اتفاق جدیدی نیست و با توجه به برخی عوامل به ویژه عوامل فصلی به طور طبیعی هر سال رخ می دهد، ولی برای امسال اوضاع تا حدی متفاوت تر از سالهای قبل بوده است.

نتایج اولیه در خصوص رشد اقتصادی در سال جاری نشان دهنده آن است که در سال ۱۳۹۶ رشد اقتصادی در روندی از ۴٫۴ درصد در فصل بهار به ۴٫۶ درصد در فصل تابستان رسیده است و در نیمه نخست سال نیز رشد اقتصادی به ۴.۵ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت نیز به ۴٫۱ درصد رسیده است.

از طرف دیگر، نگاهی به روند تراز تجاری نشان می دهد که اقتصاد ایران از مازاد تراز تجاری مناسبی برخوردار بوده و درآمد های ارزی همواره در سطح بالاتر از نیازهای وارداتی قرار دارد. و همچنین گسترش روابط کارگزاری بانکهای داخلی در سطح بین الملل به واسطه برجام، در مجموع چشم انداز مناسبی را برای ثبات ارزی ترسیم می کند.

تقصیر به گردن ترامپ افتاد!

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: علت نوسانات ارز را باید در جای دیگری جستجو کرد که همان مقوله روابط سیاسی و انتظارات مرتبط با آن است، واقعیت این است که آمریکا بخصوص بعد از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید، با بهره گیری از جایگاه خود در اقتصاد جهانی، آرامش اقتصاد ایران را نشانه گرفته و با سناریوی ایجاد التهاب و تزریق نگرانی در ذهن فعالان داخلی و خارجی به دنبال تضعیف سرمایه گذاری در اقتصاد ایران و عدم استفاده کشورمان از فرصت های پسا برجام است.

منبع:
انعکاس آزاد تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب