۲۰:۳۵:۰۶ - جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
استعفاء بده!
برف که بارید پایتخت به هم ریخت، دیگر شهرهای کشور هم همین‌طور. هیچ برنامه‌ای نبود. «مدیریت بحران» فقط یک نام روی یک تابلو بود.

برف که بارید پایتخت به هم ریخت، دیگر شهرهای کشور هم همین‌طور. هیچ برنامه‌ای نبود. «مدیریت بحران» فقط یک نام روی یک تابلو بود.

به گزارش انعکاس آزاد، این چند روز کسانی که باید از شهرستان‌های اطراف برای رفتن به محل کار خود به تهران می‌آمدند یا برعکس، ساعت‌ها در راه ماندند. خیلی‌ها در برف تصمیم به بازگشت گرفتند و اکثریت با مصیبت رفت‌و‌آمد کردند ولی در شهر خبری از راهکاری نبود و همه‌ گویا خواب بودند،
جاده‌ها بند آمد، درختان شکسته، زمین لیز، حمل و نقل دچار مشکل شد، کرایه‌های تاکسی‌ها و ماشین‌ها هم سر به فلک کشیدند مثل همیشه نظارتی هم نبود. نتیجه آنکه همه چیز به هم ریخته بود. مردم با هم پچ پچ می‌کردند، نارضایتی را می‌شد خیلی خوب در این پچ پچ‌ها‌ شنید.
حتی یک برف نشان داد که مدیریت کشور و از همه مهم تر پایتخت، چه ساده دچار چالش می‌شود و آنهایی که باید پاسخگو باشند نیستند.
نه پروازی به آسمان روا بود و نه‌راهی هموار بر زمین.
خیلی‌ها می‌گفتند حتی راهداری از یک برف روبی ساده نیز عاجز مانده، این روزها برف و البته مردم، مسئولین را به سخره گرفتند، آنچنانکه درکوچه و خیابان می‌شنیدیم که می‌گفتند نگاه کنید که مسئولین در نمک زدن و شن پاشیدن به زمین هم عاجزند.
ریل‌ها‌ی راه آهن نیز این چندوقت حال و روز خوشی نداشتند. گاه قطاری با تاخیر چند ساعته حرکت می‌کرد و گاه چند ساعتی متوقف می‌شد. آن هم بدون امکانات، بدون اندک تلاشی برای کاستن رنج مسافران معطل مانده در ترن‌ها‌ی به جای مانده از دهه‌ها‌ی قبل که خود زجر آور بود.

توصیه و عذرخواهی به جای راهکار 
در این بین اما تنها چیزی که از مسئولین می‌شنویم توصیه است. توصیه‌هایی به این معنا که این پیشامد را باید خود مردم مدیریت کنند(!) درست مثل حسین مقیمی استاندار تهران که می‌گوید: «توصیه می‌کنیم شهروندان از مسافرت‌های غیرضروری خودداری کنند و در استفاده از گاز نهایت صرفه‌جویی را داشته باشند تا مشکل خاصی پیش نیاید.»
و البته مسئولانی هم هستند که اگرچه راهکاری ارائه نمی‌دهند اما توصیه‌ای هم ندارند و راه درمان را در عذرخواهی از مردم می‌دانند.

وزیر راه؛ مسئول، اما بی خیال!
جاده باشد یا راه‌آهن، حمل و نقل بین شهری باشد یا پروازهای فرودگاهی… همه می‌دانند بی‌تردید یکی از مسئولین وضع امروز کسی جز وزیر راه و شهرسازی نیست. عباس آخوندی کسی که عادت دارد تا به دلیل رخدادهای ناگوار مرتبط با راه، ابراز تاسف کند، ولی عذرخواهی در کارش نیست.                                                        بارها دیده شده است که در ایام بحران در سکوت خبری به سر می برد و خبری از آن نیست.

اظهارات آخوندی و یک نتیجه!
وقتی اظهارات آخوندی را کنار هم می‌گذاریم، می‌شود به این نتیجه رسید که انگار همه جای شهر و کشور آرام است و هیچ خبری از مشکلات راه برای مردم پیش نیامده. آن میزان هم که مشکل ساز شده به دلیل بی توجهی ۱۰ درصد از مسافرانی بوده که موجب گرفتاری ۹۰ درصد دیگر هم شده‌اند!
اما وزیر راه از جمله وزرایی است که از همان دولت یازدهم نیز به او انتقادات زیادی وارد می‌شد، انتقاداتی که بخشی از آن به ظاهر سیاسی بود مثلا راجع به هواپیمای بوئینگ و… اما برخی دیگرهم انتقاداتی مردمی بودند و حالا ناکارآمدی جناب وزیر راه در ماجرای برف و یخبندان اخیر بار دیگر نام وی را بر سر زبان‌ها‌ انداخته است.
اما در کنار نا کارآمدی وزیر راه، نکته عجیب تر و شاید تاسف بارتر، سکوت نمایندگان مجلس در قبال اتفاقات این چند روزه است. انگار که نه از عدم رسیدگی و کنترل اوضاع موجود ناراضی‌اند و نه دل‌شان می‌خواهد حتی عباس آخوندی را در این ماجرا مورد بازخواست و پرسش قرار دهند؟ اما آیا این عدم سوال از آخوندی را باید به حساب این گذاشت که چون مجلس دهم راه و رسم حمایت از دولت را برگزیده و نمی‌خواهد برای حسن روحانی و وزرایش دردسر درست کند، ترجیح داده تا به خاطر شرایط امروز که وزیر راه باید پاسخگویش باشد سکوت اختیار کند؟

اما به چه قیمت؟ به قیمت خیانت به آرای مردم که بعنوان وکیل سکوت کنند…؟!

استعفا؛ تنها راه؟
آخوندی چه خوش‌مان بیاید چه نه، عملکرد قابل دفاعی نداشته است. او در قبال نقص‌های فنی هواپیماها یا خارج شدن قطارها از ریل و جان باختن شهروندان، آنچنان پاسخگو نبوده است. اما اینکه در قبال یک اتفاق ساده‌ای مثل بارش برف نیز نتواند چاره‌ای بیندیشد و در قبال آن تا این حد سست عمل کند جای پرسش فراوان دارد و باید گفت با این اوصاف اگر مجلس نه عزم استیضاح و نه قصد سوال از آخوندی را داشته باشد و برای مقاصد سیاسی، سکوت پیشه کرده و بر مطالبه مردم پشت کند، عباس آخوندی برای بازسازی وجهه خود نزد مردم، بهتر است خود دست به استعفا بزند تا الگویی برای سایر وزرای ناتوان شود.

منبع:
انعکاس آزاد تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب